3 Comments
User's avatar
Josef Trögl's avatar

Hlavní problém ale nejsou ty OZE jako takové, ale to, že kapacita sítě neodpovídá potřebám hlavě severu a jihu, dále nesmyslné vypnutí jaderných elektráren (ty by zajistily tu základní stabilitu) a pak velkorysá podpora.

Nízké ceny díky tomu přetekly i k nám, my s baterií na spotu jsme byli rádi (dnes je to horší, holt není každý den posvícení).

Jan Záhumenský's avatar

Hodně epic počteníčko

JH's avatar

Chybí mi srovnání kolik Němci platí v průměru za jeden den za dopravu a silovou elektřinu.

Denní výroba elektřiny v Německu 6. 11. 2025 byla 1.3 TWh.

Němci platí distributorovi v průměru 10 eurocentu za kWh -> celkem více jak 3 miliardy Kč denně.

Němci platí v průměru v průměru 40 eurocentu za kWh -> celkem více jak 12 miliard Kč denně.

Z tohoto pohledu 1 miliarda Kč za den za redispečink není závratná částka. Ostatně pracují na tom aby ty náklady snížili a staví obří převaděče ze severu na jih.